Alanya Hakkında

Alanya, Türkiye’nin Antalya iline bağlı Akdeniz’in kıyı kesimlerinde yarımada şeklinde bir turizm ilçesidir. Kuzeyinde Toros Dağları uzanır. Bölgenin en uzun güney sahillerine sahip Alanya, 1.598,51 km2’lik bir alana yayılmıştır. Büyük çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu ilçemizin nüfusu TÜİK(Türkiye İstatistik Kurumu)’in 2016 yılı açıklamasına göre 291.643’tür.

İlçemizin ekonomisi büyük ölçüde tarı m ve turizme dayalıdır. Buna bağlı olarakta hizmet sektörü gelişmiştir. Üretilen hizmet ve malların tamamına yakının tüketimi, çevrede bulunan turistik otellerde gerçekleşmektedir.

Alanya’ya Nasıl Gidilir?

Bağlı olduğu Antalya ilinin merkezine 120 kilometre uzaklıktaki Alanya, Akdeniz kıyısında olmanın tüm avantajlarına sahiptir. Kente havadan, karadan ve denizden ulaşım mümkündür.  Kent içinde ise neredeyse 24 saat çalışan toplu taşıma sistemi ve taksiler emrinizdedir.

Havadan Ulaşım

Ulaşım için havayolunu kullananların iki alternatifi yaklaşık 120 kilometre Batı’daki Antalya Havalimanı ve 40 kilometre Doğu’daki Alanya-Gazipaşa Havalimanları’dır. Havaalanından tesise ulaşım, paket turların hemen hemen tamamına dahildir. Otellerin anlaşmalı araçları sizi havaalanınında kapısından, konaklayacağınız tesise kadar bırakır. Yurtiçi seferler düzenleyen bazı havayolu şirketleri ise uçuş saatlerine bağlı olarak Alanya’ya servis sunmaktadırlar. 

Havaalanından kendi imkanlarıyla Alanya’ya gelmek isteyenler özel taksileri kullanabileceği gibi, çevre yoluna çıkarak 15 dakikada bir Antalya Otogarı’ndan kalkan Alanya otobüslerini veya HAVAŞ toplu taşıma transferlerini tercih edebilirler. 

Karadan Ulaşım

Antalya’nın doğu çıkışından duble karayolunu kullanarak Alanya’ya ulaşmak mümkündür. Doğu’dan ise Mersin üzerinden Anamur-Alanya karayolu kullanılabilir. 

Denizden Ulaşım

Alanya, büyük yolcu gemilerinin rahatça yanaşabileceği şehir merkezindeki bir limana sahiptir. Aynı zamanda kent, 287 yata aynı anda hizmet verebilme kapasitesine sahip bir yat limanına da ev sahipliği yapmaktadır. Deniz yolu ile yılda ortalama 100 gemi ve  80 bin turist gelmektedir. 

Marina hakkında detaylı bilgi için tıklayın

 Alanya’da Ulaşım

Kent, bir uçtan bir uca modern kaldırımlarla döşenmiştir, her köşesi yürüyüş için uygundur. Bunun yanı sıra şehir içinde hemen hemen her noktadan sık sık geçen minibüsler ve halk otobüsleri mevcutur. Alanya’nın birçok köşesinde taksi bulmak da mümkündür. 
Önemli ziyaret noktalarından kaleye çıkmak için minibüs veya taksileri rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Yada Ehliyetiniz varsa  ‘Rent a Car’ mağazalarından araç veya motosiklet kiralayabilirsiniz.

Your message has been successfully sent

Unable to send.

Still Have Questions?
Book a consultation with experienced managers, who will help you with all matters.